Ile kosztuje strona internetowa

Dowiedz się za co musisz zapłacić.


Zastanawiasz się ile kosztuje otworzenie własnej strony internetowej? Ten artykuł skupi się na kosztach utworzenia strony dla małej lub średniej firmy.

1. Rękę i nogę.

Popularnie uważa się, że otworzenie swojej strony internetowej to olbrzymie koszta. Małe biznesy często nie widzą sensu w wydawaniu dodatkowego kapitału na strone internetową. Dzieję się tak z różnych powodów między innymi często uważają, że ich pozycja na lokalnym rynku nie wymaga dalszej reklamy. Cóż, spójrzmy na kilka statystyk:

*Understanding Consumer’s Local Search Behavior – May, 2014

Widzimy, że ludzie coraz chętniej sprawdzają opcje przez internet i firma, która dzisiaj ma swoich stałych klientów jutro może zostać na lodzie bez reklamy w internecie. Jeśli te statystyki nie są przekonywujące dla lokalnego przedsiębiorcy to nie wiem co będzie.

2. Mów Pan ile.

Podstawowymi elementami składowymi, które będą nam niezbędne są: adres (nazwa strony np. twojastrona.pl), serwer (komputer na, którym będzie zapisana nasza strona) i strona (pliki z kodem strony).

2.1. Adres

2.1.1. Darmowy

O ile można otrzymać darmowy adres, gdy korzysta się z darmowych serwerów to jest to mocno niezalecane. Po pierwsze taki adres będzie miał dodatkowa „część” jak np. twojastrona.cba.pl, twojastrona.wordpress.com. Po drugie jeśli w przyszłości stwierdzisz, że chcesz przenieść się na inny serwer (płatny) z zachowaniem adresu to może być to niemożliwe; ponieważ nie jesteś właścicielem adresu. Po trzecie, gdy kiedyś zmienisz adres na nowy (płatny) to cały wysiłek reklamowania poprzedniego adresu pójdzie na marne.

2.1.2. Płatny

W zależności od rejestratora cena domeny może wahać się między 50, a 150 PLN. To znaczy, da się zapłacić więcej, ale to są rozsądne przedziały. Ta opłata pobierana jest raz w roku. Adres strony najlepiej jest kupić osobiście. Nawet jeśli korzystamy z usług firmy, która ma wykonać stronę od a do z. Adres jest najważniejszą częścią strony i to zawsze Ty/Twoja firma powinieneś być jego właścicielem.

2.2. Serwer

2.2.1. Darmowy

To opcja tylko dla najmniejszych projektów. Darmowy serwer da nam opcje założenia strony całkowicie za darmo. Wybierzemy adres (z dostępnych darmowych), lub podamy swój wykupiony wcześniej. Teraz wystarczy przenieść pliki strony na serwer i gotowe. ALE… Jak mówi powiedzenie: jeśli nie wiesz co jest produktem, to ty jesteś produktem. Serwer będzie dodawał reklamę do Twojej strony, na którą nie będziesz miał żadnego wpływu. Ponad to, wsparcie techniczne dla takich klientów jest niemal nieistniejące, więc jeśli strona nie działała bo serwer padł to pozostaje nam jedynie czekanie, aż łaskawie naprawią problem (kiedy? nikt nie wie).

2.2.2. Płatny

Koszt utrzymania podstawowego serwera to w zależności od firmy ok. 300PLN/rok. Jakość usługi powinna być nieporównywalnie lepsza niż w przypadku serwera darmowego. (Strona zawsze dostępna, więcej mocy obliczeniowej, szybki kontakt z obsługą techniczna w razie problemów itp.). Jeżeli korzystamy z usług firmy tworzącej strony to zazwyczaj zaoferują nam hosting za ok. 1/3 tej ceny. Pamiętajmy jednak, że to nie my jesteśmy wtedy właścicielem serwera.

Wybierając serwer dobrze byłoby kierować się nie tylko jego ceną, ale konfiguracją serwera czy funkcjami typu subdomeny, darmowe certyfikaty ssl (coś czego nie zapewniają popularne serwisy hostingowe jak nazwa czy home). Jedną z firm hostujących jest dhosting. Proponuję zapoznać się z ich ofertą żeby uzyskać jakiś punkt odniesienia.

Wraz ze wzrostem popularności strony będzie rosło zapotrzebowanie na mocniejszy/szybszy serwer. A co za tym idzie koszt jego utrzymania. Szacunki w tym artykule dotyczą strony dla lokalnej, małej lub średniej firmy.

2.3. Strona

2.3.1. Darmowa

To, że nie wiesz jak napisać własną stronę od zera nie oznacza, że nie możesz jej mieć za darmo. Korzystając z popularnych cmsów (systemów zarządzania treścią) możesz założyć stronę za darmo w parę chwil. Część z serwerów daje możliwość instalacji takiego oprogramowania za pomocą jednego kliknięcia w innych jednak będziesz musiał zrobić to samodzielnie. Więc jesli nie straszne Ci ubrudzenie rękawów w zerach i jedynkach to będziesz potrzebować: serwer baz danych (adres, login i hasło), dostęp do ftp. Wybierz Twój ulubiony cms (np. wordpress) i przerzuć jego pliki na serwer. Wejdź na adres Twojej strony. Podaj dane serwera bazy danych i gotowe. Pozostaje skonfigurować nową stronę Twojej firmy. W celach dalszej konfiguracji udaj się do dokumentacji wybranego cmsa.

Taką stronę można utworzyć za darmo jednak często zmiany jej wyglądu, lub funkcjonalności będzie wymagało umiejętności kodowania, lub uiszczenia opłaty dla twórców pluginów (rozszerzeń funkcjonalności).

2.3.2. Płatna

Oczywiście możesz zatrudnić firmę, która zrobi wszystko za ciebie. Cena tutaj zależy od:

Więc w zależności od Twoich wymagań cena może zaczynać się od ok. 400PLN za podstawowy szablon do popularnych cms-ów po dziesiątki tysięcy za grupę specjalistów od grafików, przez programistów, po speców od reklamy.

Zatrudniając jednak lokalnego developera możemy spodziewać się ceny od 800PLN za totalną podstawę do ok. 3000PLN za unikalny projekt i funkcjonalność strony. Pamiętaj, że płacisz tutaj za czas jaki developer poświęci na rozwijanie Twojej strony. Święta trójca każdego projektu to: Czas realizacji, Jakość, Cena. Możesz wybrać tylko dwie z tych trzech cech. Nie uzyskamy wysokiej jakości przy niskiej cenie i szybkim czasie realizacji. Mając to na uwadze cena dla większości małych firm zmieści się między 1000-1500PLN, a średnich 2000-3000PLN

3. Czyli ile dokładnie?

Tańsze opcje wymagają oczywiście troszkę wprawy w klikaniu.

3.1. Całkowicie za darmo

Korzystając z darmowych serwerów typu wordpress.com, lub cba.pl. Gdzie dostaniemy darmowy adres oraz zainstalujemy darmowy cms. Jest to jednak mocno niezalecane z powodów opisanych powyżej.

3.2. Płacąc jedynie za adres

Opłacając tylko adres strony i przekierowując go na darmowy serwer na którym zainstalowany będzie darmowy cms typu wordpress. Cena takiego rozwiązania to ok 50-150PLN/rocznie. Jest ono także niezalecane z uwagi na wstrzykiwane reklamy, zawodność tych serwerów, ograniczenia funkcjonalności oraz brak wsparcia technicznego.

3.3. Płacąc za serwer i adres

Koszt serwera to między 250, a 500 PLN rocznie w zależności od wybranej firmy hostującej. Adres to kolejne 50-150PLN rocznie. Na serwerze instalujemy cms oraz wybieramy któryś z darmowych wyglądów.

3.4. Adres, serwer i developer

Adres to 50-150pln rocznie, serwer w zależności od tego czy developer zaproponuje zniżke od 50pln-500pln rocznie. Sama strona będzie kosztowała między 1000, a 3000PLN w zależności od wymagań. Ale, mamy pewność, że nasza strona jest unikalna, wpełni dopasowana do wizerunku naszej firmy i spełnia nasze wymagania co do funkcjonalności nie martwiąc się tym jak to działa.

PODSUMOWUJĄC

Możesz utworzyć stronę Swojej firmy tanim kosztem, ale zmiany w jej wyglądzie i funkcjonalności będą wymagały wiedzy, lub zatrudnienia kogoś kto tę wiedzę posiada. W zależności jaką firmę wybierzecie do realizacji waszej strony uzyskacie różne ceny. Większa firma weźmie więcej niż lokalny developer. Niezależnie kogo wybierzecie pamiętajcie, że wybieracie tylko 2 cechy z: Czas realizacji, Jakość, Cena. Jeśli będzie miało być tanio i szybko to nigdy nie uzyskacie wysokiej jakości.